Svet-Stranek.cz
Kurzy, semináře a vystoupení ve stylu New American Tribal style a Tribal fusion.
MARTINA VIEWEGOVÁ

AMERICAN TRIBAL STYLE/ TRIBAL FUSION::Kurzy, semináře a vystoupení ve stylu New American Tribal style a Tribal fusion.

AMERICAN TRIBAL STYLE/ TRIBAL FUSION:

Historie a současnost
American Tribal Style takový, jaký ho známe dnes, vznikl v Kaliforni v 70. letech, a je spojen se jmény Jamily Salimpour, Mashy Archer a Caroleny Nericcio.

Jamila Salimpour vnesla se svou taneční skupinou Bal Anat do břišního tance několik důležitých změn. I když tanečnice mělaysólová vystoupení, zůstávala celá skupina na pódiu. Skupina tančily styly z různých oblastí, v různých obměnách. K doprovodu k tanci používaly činelky a bubny. Jamila jako první propojila prvky tradičního orientálního tance s tehdy v USA populárním kabaretním stylem.

Masha Archer, žačka Jamily, vnesla do tance další specifikum. Soustředila se zejména na pevný postoj a pevný hrudník vytažený vzhůru. Považovala za přirozené mísit orientální tanec s prvky ostatních tanců. Jejím cílem bylo udělat z břišního tance kulturní záležitost. V té době tanečnice vystupovaly zejména v barech a nočních podnicích. Od ní pochází myšlenka silných žen, silných tanečnic, žen tančících pro sebe samé, nebo pro ostatní ženy.

Carolena Nericcio, žačka Mashy, využila filozofie obou žen. Soustředila se na postoj, sílu a možnosti, které společný tanec žen nabízí. Dala větší prostor původnímu orientálnímu tanci a pohybům, které jsou pro něj typické., ale přišla s myšlenkou „kmenu“. Vycházela z představy, jaké by to bylo, kdyby ženy tančily společně. Proto vytvořila systém vedení a následování, které tanečnicím umožnil tančit společně, aniž by musely vytvářet choreografii.

Tak vznikl American Tribal Style. V současné době roste jeho popularita i v Evropě.
Přesto, že jde o uměle vytvořenou formu tance, připomíná mnoha lidem tradiční tance východní Evropy, nebo severní Afriky. Této iluzi napomáhají i kostýmy, které většinou tvoří široké sukně nošené přes kalhoty, choli, šperky z oblastí severní Afriky a východní Evropy, turbany apod.

Díky dalšímu vývoji tohoto stylu a dalším tanečním vlivům dochází k dalšímu rozvoji a růstu popularity jeho odnoží jako je Tribal Fusion a Urban Tribal. V těchto stylech najdeme více vlivů z jiných tanců, volnější strukturu tance, ale i častější choreografie. Kromě orientálního tance často vidíme vliv tance egyptského, indického, afgánského, perského, uzbeckého, tuniského, tureckého a dalších tanců severní Afriky, stejně jako moderních tanců, street dance apod. I zde většina tanečnic považuje za důležitou myšlenku silné ženy a její energie.

Hlavní zdroj: Bri Hurley: www.bri-bathani.eu